-- Server, Yazılım

bu gece MySQL üzerinde farklı geliştirmeler ile
hızlandırma yapabilmek adına biraz kolları sıvamıştım. Ancak yaklaşık yarım saat sonra MySQL bir daha çalışmadı. bir türlü aktifleşmedi, ne yaptıysam olmadı. loglarda bir türlü mantıklı şeyleri göremedim/okuyamadım yada bulamadım.

bende MySQL’i silip yeniden yükleyeyim dedim. Ama o an bütün veritabanlarının silineceği aklımdan çıktı! Yapacak hiç bir şey yok yeniden kurduğumda sitelerin bangır bangır bana mail atmasıyla anladım silindiğini. tonlarca kaynak vs var ama hiç birisi çözüm bulamadı.

kendi bulduğum yöntem ise enfes oldu! ve kusursuz!

öncelikle MySQL’i yeniden kurun. sağlıklı çalıştığına emin olun. ardından root olarak FTP’e girin ve şu klasörü bulun : “var/lib/mysql” eğer varsa harika. şimdi bu klasörün adını “mysql_old” olarak değiştirin. hemen bunun altında “mysql_bak” diye bir klasör olmalı bu klasörün içine girerseniz veritabanı isimlerini görürsünüz. bunun da adını “mysql” olarak değiştirin.

güzel! buraya kadar işin çoğunu bitirdiniz. SSH tarafına geçip MySQL sunucusunu önce durdurun sonra tekrar başlatın ve durumunun active olduğundan emin olun. bunu yaparak yeniden derlemesini ve veritabanlarını aktifleştirmesini sağlıyoruz.

Durdurma:
systemctl stop mysqld
Başlatma:
systemctl start mysqld
Durumu:
systemctl status mysql

ben bu sayede bir sunucuda ki 91 tane web sayfasını kurtardım. siz kaç projenizi kurtardınız?

hadi herkese geçmiş olsun.

Yorum yap!

Yorum